Návštěvní kniha
 
Jméno: 
Email: 
WWW: 
  1+1=

    

Kaja 09:57:21 06.03.2018
Když stačí jen DECH. Základ ČCHI KUNGu. Ani jidlo, ani voda. Primárně DECH. Nástroj pro kvalitní zásobení našich těl, skvělý detoxikátor naší psychiky, regeneraci krevního oběhu a svalové soustavy.
Než přijde POHYB, zpevníme tělo DECHem a zajistíme stabilitu.
Naše tělo je jako STROM. Pevný v zemi, volný v oblacích. Koncentrace YINu a YANGu začíná ☯.
Hezký den 😊

kaja 12:54:42 02.05.2017
Mé čínské dobrodružství 2. díl

Pokud jsou agresivní, prožívají ji zřejmě uvnitř sebe. Mají rádi pohyb i nicnedělání, život na ulici, povídání mezi sebou, kouření, jídlo z pouličních stánků, malých restaurací, čerstvé ovoce a zeleninu. Evropský a americký životní styl je určitě lákavý a obrovské množství světových značek aut je toho důkazem. V kombinaci s nimi vidíte kvanta kol, mopedů, autobusů, 15 linek metra. Na jedné ulici minimálně dvoje veřejné záchody, zametače, pracovníky zastávek MHD, kteří v mezičase pucují klandry a skla čekárny. Ve frontách trpělivě čekají. Rádi se v parcích oddávají tai qi, kung gu, tanci, karaoke, skupinovým cvičením, badmintonu, venčení domácích mazlíčků, hraní her. Milují magnolie, sakury, květy všech barev. Jako vegetariánovi se mi nelíbí zacházení se zvířaty, které je často lákadlem pro turisty a samozřejmě i pekingský vzduch si vybral svou daň. Přesto jsem nejvíce získal. Viděl jsem Šanghai, Hangzhou (čínské Benátky), část Čínské zdi, část Zakázaného města, naučil se mnoho technik do mé další práce, poznal nové lidi, nejen ve skupině.
Čekal jsem, že v rámci zdraví budou více dbát na prevenci. Mám pocit, že ne. Že v případě chronických nemocí si raději zvolí TCM než klasickou medicínu a i tak jsou jejich zdravotní problémy vleklé a vracející se. Že i přes to, že má čínská medicína v Číně takovou tradici, své kořeny, svou kulturu jsou Číňané pohodlní. Mnoho pramenů uvádí, že dříve byl lékař placen za to, že lidé byli zdraví………. Na klinice, kde jsme praktikovali, projde denně 10 000 lidí.
Chtěl jsem pár svých vjemů a poznatků sepsat a zveřejnit pro vás, se kterými se třeba jen tak nepotkám a zajímá vás, co jsem zažil. Je toho samozřejmě mnohem víc, tak třeba zas někdy. Nebo udělám nějaký malý seriál, kdo ví. Věřím, že se znovu do Číny podívám a načerpám ještě více. Mé sny pokračují :o)
Krásné dny, Karel

kaja 12:53:39 02.05.2017
Mé čínské dobrodružství 1. díl

Na počátku všeho bylo přání a silný pocit, že se jednoho dne do Číny podívám, ale jinak než s cestovkou. Že prostě potkám člověka, který mi řekne „je tu možnost jet na studijní stáž, pojedeš také?“ Věřím ve své vize a sny a tak jsem před cca 2 měsíci potkal na ulici Ivu, kamarádku, se kterou jsem se potkával ve svých raných cchi kungovských začátcích. Mé čínské dobrodružství se dalo do pohybu.
Pravda, nabídka odjezdu do týdne na jeden celý měsíc mě nejprve vyděsila, představa jak obvolávám a přebukovávám termíny lidí, kteří čekají třeba měsíc na masáž se mi moc nezamlouvala a tak jsem zprvu odmítl, že počkám napříště, až bude delší čas na přípravu :o)) Najednou mi ztěžkl žaludek a já se bál, že už další příště nebude! Začal jsem jednat a už první noc jsem nemohl spát, jak se celé tělo tetelilo představami a sny, které se už brzy měly proměnit ve skutečnost. Zbýval týden na vyřízení víza, pohovor na čínské ambasádě, práce, balení, ale hlavně telefonát s každým klientem a vysvětlení, proč na měsíc odjíždím. Podpora byla veliká, o čemž jsem nepochyboval a jsem velmi vděčný za vztahy jaké máme.
V neděli 12. března jsme přes Vídeň odletěli. Skupina 20 lidí, z nichž jsem znal pouze kamarádku Radku. Přílet do Pekingu, po mnoha hodinách touha po sprše a jiné pozici než vsedě :o) Cesta z letiště trvala zhruba 45 minut, kdy jsme asi 30 minut míjeli převážně jen dálnici se náhle se začaly objevovat první vysoké domy, obydlené oblasti, čtvrti připomínající sídliště, mnoho aut, první finanční čtvrti, stará zástavba (hutongy), široké ulice, úzká ulička vedoucí k našemu hotelu. Příjezd těsně před obědem, kdy nám bylo doporučeno jít na něj okamžitě. Neposlechl jsem, dal si sprchu a pak už v čistém triku zasedl ke stolu. Hůlky, dezertní talíř, miska na rýži - mé porce se na měsíc o dobrou třetinu zmenšily, pocit hladu se nedostavoval. Jedl jsem pomalu, v klidu, užíval se jiné chutě.
První týden jsme dopoledne a odpoledne absolvovali přednášky, od druhého týdne jsme každé dopoledne docházeli na kliniku, na praktickou část a odpoledne opět na teorii. Základy Tradiční čínské medicíny jsem znal, v tom pro mě byly první přednášky jednodušší, mohl jsem se tím pádem více soustředit na angličtinu, vnímání prostoru, spolužáků, profesorů, překladatelů. Prošli jsme výukou pěti elementů, hlavních orgánů, vlivy počasí na naše tělo, prevencí, akupunkturou, moxou, baňkováním, tuina masážemi, guaschou……… To nejdůležitější co TCM nabízí nám bylo představeno, mohli jsme prožít, vyzkoušet, vnímat, cítit, nasávat atmosféru kliniky. Kdo se ptal, dostal odpověď, kdo se zajímal, byl obdarován.
Peking mě uchvátil. Miluju velká města, ačkoli bydlím na samotě v přírodě, ale jednou za čas být součástí velkoměsta mě baví. Navštívil jsem mnoho parků, obchůdků, chrámů, restaurací, prochodil hodně kilometrů, pozoroval život okolo sebe, na jak malém prostoru jsou lidé v Pekingu zvyklí žít, pracovat, usmívat se. Jak milují své děti.

kaja 08:11:37 12.01.2017
Novy rok jsme zacali v Ceskych Budejovicich i v Praze dalsimi spolecnymi setkanimi v systemu 5 ELEMENTU. Vzdycky se moc tesim na kazde nove setkani. Navzdory tomu, ze cvicime stale stejne sestavy, kazda hodina je o trochu jina. Zamerne opakuji stejne sestavy. Sam cvicim "8 kusu brokatu - strecovou variantu" uz nekolik let. K tomu jsem postupne pridal sestavu "12 organovych cviku" a "5 elementu". Jejich pravidelnym opakovanim lze jit do vetsi hloubky a postupne poznavat dalsi rozmer techto sestav. Kdyz jsem tazan, jaky cchi kung cvicim, rad odpovidam, ze zdravotni. Zamereni se na kazdy jednotlivy organ s vnimanim celku je pro me to nejcennejsi, coz rad predavam dal. Nedilnou soucasti nasich cviceni se staly i terapeuticke zvuky, kterymi uvolnujeme energii JINOVYCH organu. Je to bajecne, protoze spolu se zvukem uvolnujeme z organu i emoce, ktere z meho pohledu nejvice intoxikuji nase organy, napr. smutek, strach, hnev atd. Je uzasne zazit ve skupine, kdy vsichni lezime v kruhu, hromadne rozezvuceni. CCHI KUNG me bavi, protoze se po nem vzdy citim uzasne uvolneny, klidny a radostny. A kdyz navic vidim dalsi rozzarene oci a usmevy, jsem v sedmem nebi. Dekuji za tyto prilezitosti.

kája 08:32:21 25.10.2016
Život v 5ti elementech - 16. díl". Hezké ráno přátelé. S lehkým studem nad přerušením vize pravidelných příspěvků v mém seriálu, opět navazuji. Koukal jsem na poslední příspěvek z 11.7., kde jsem se věnoval elementu OHNĚ. K němu by bylo ještě možné leccos dodat, ale život se posunul. Po třech měsících mám opět chuť posdílet mé postřehy. Můj život se nezastavil, naopak nabral na otáčkách a zažil jsem situace natolik osobní a zraňující, že jsem se o ně nechtěl dělit ani sám se sebou Dnes se usmívám.....

Takže pro vysvětlení: z OHNĚ se rodí ZEMĚ, je to čas, který tradiční čínská medicína popisuje, jak období sklizně, my ho také známe jako pozdní léto. Je to přesně to úžasné období, kdy se dojde svého vrcholu JANGová energie, vyčerpá se a nastává přechod k období JINovému. Aby ale nebyl tak drastický, potřebujeme přechodné období, období středu.

A přesně z tohoto středu jsem se vychýlil. Ztratil jsem sám sebe, nebylo možné jít dál podle starých návyků. Nakupilo se ve mně příliš mnoho zmatku, který jsem odstonal. Má mysl ustrnula, točil jsem se v kruhu a nevěděl, jakým směrem se vydat. Poslední situace, která mě totálně odzbrojila byla ta, kdy jsem fyzicky ztratil vědomí. Když jsem byl přiveden zpět, tak od druhého dne, jsem byl za tento mezník vděčný. Věděl jsem, že přesně toto jsem potřeboval, fyzicky ztratit sám sebe, protože mentálně to bylo málo.

Typickým emočním projevem elementu ZEMĚ, který má tendenci jeho hlavní orgány oslabovat je NADMĚRNÉ PŘEMÍTÁNÍ. Je to ten stav naší mysli, kdy bloumáme v minulosti, obviňujeme se, čekáme na vnější projevy a ataky, které nás vyburcují k aktivitě. Bohužel stojíme na místě a je nemožné se posunout.

Cestou z tohoto kruhu je OTEVŘENOST. A přesně to jsem potřeboval, překročit stín sebedestrukce a ukázat se v plném světle. Jsem ČLOVĚK

Těším se na další pokračování, mám co dohánět, vždyť venku už nám vrcholí období KOVU.
Mějte se báječně K.


kája 14:41:16 17.07.2016
"Zivot v 5ti elementech - 15. dil". "Plaz a horky pisek, plaz kde bloumat smi se, plaz kde schazi telefonni drat". Slova teto pisnicky si prehravam v hlave uz skoro tyden a hlavne si to vsechno uzivam nazivo. Uz prvni den na plazi jsem se rozhlizel okolo sebe a vnimal souhru 5 elementu. Vzdycky zasnu v jak dokonalem kruhu se opet nachazim a jak je Buh uzasny, kdyz nam doprava tolik krasy. Mame byt za co vdecni.
DREVO - vune ibisku, oleandru, jasminu, citrovniky, fiky, vino, muskaty volne vsazene do zahonu a dalsi rostliny, ktere ani neznam, ale vidim je kazdy den pri prochazkach na plaz, nebo vecer do pristavu. A pro me samozrejme naprosty klid, zadna povinnost, jen si krasne odpocinout, takze dobijim TRPELIVOST.
OHEN - zhave slunce, kdy uz rano pri behani v sedm hodin se jeho paprsky zabodavaji do kuze a clovek je stastny za trochu stinu. Stejne tak i na plazi miluju schovat se pod slunecnik a vnimat jeho protipol. Zaroven dekuju vetru za permanentni silu, kterou ochlazuje nase telo a dava do pohybu JANG v jeho nejvetsi sile.
ZEME - pisek, hory okolo nas, honosne utesy, stavnate broskve, rajcata, melouny, pohostinnost mistnich obyvatel, dobre vino, syr, olivy ........ Produkty zeme, ktere delaji zivot prijemnejsi a radostnejsi.
KOV - ten nejvic vnimam vecer, kdyz se prochazime pristavem a okolnimi ulickami, kde lide tak radi utraceji sve PENIZE. Casto hodne pracuji, aby si mohli nekdy jedenkrat, nekdy vickrat v roce uzit sami sebe, nacerpat novou energii, na chvili se zastavit, zpomalit a predat v kolobehu energii sve penize na jine misto a udelat tak radost nekomu jinemu.
VODA - jeho sumeni a narazy na pobrezi muzu poslouchat stale dokola. Videt mnoho odstinu modre plni moje srdce obrovskou radosti a obdivem ke krase sveta. Napojit se na energii vody a nechat se nest vlnou, pozorovat surfare, deti..... Kazdy je z ni stastny, dava nam ZIVOT. Odpocivam kazdy den, mackam si reflexni body na svych rukou. Spim na plazi, na pokoji, plavu, brouzdam se plazi tam a zpet a zazivam extaticke stavy. To vsechno z pokory, ze je mi doprano prozivat sve dny na pobrezi nadherneho ostrova Karpathos JASAS domu

kája 08:05:06 14.06.2016
"Zivot v 5ti elementech - 14.dil" OHEN, dalsi v rade elementu, jehoz silu muzeme vybudovat kvalitou DREVA. Jednoducha rovnice, cim kvalitnejsi DREVO, tim kvalitnejsi OHEN. Vcera jsem delal na zacatecnicich maly experiment. V kruhu jsme harmonizovali vsech 5 elementu sestavou cviku jim urcenou. Predstavoval jsem vodu a ve chvili, kdy prisel muj cas, vnimal jsem vzajemnou interakci mezi ostatnimi elementy. Obzvlast s kovem, ktery vodu rodi, tedy mym matecnim prvkem, kde jsem citil obrovkou podporu (diky Jana Chroma). Zeme (Katerina Dvorakova) byla element, ktery energii vody reguluje, tam jsem citil, ze ve chvili, kdy se odklonim od toku energie a udelam neco nad ramec, zeme prispecha, aby usmernila :) A na zaver ma energie proudila k OHNI (Honza Liska), ktery voda ovlada. Mym jedinym zajmem v tu chvili bylo vnimat, zda Honza necvici prilis rychle, zda OHEN plapola v prijemnych plamincich.
Tyto poznatky a vjemy, jsou pro me obrovskym prinosem pro pochopeni vzajemnych vymen a promen v systeme 5ti fazi. I proto, ze je muzu prenaset do reflexni terapie, ale i mezi lidi, kterymi se obklopuji. Pro vzajemne pochopeni a porozumeni.
A na zaver vam chci ukazat maly priklad akce a reakce, vymeny JINU a JANGU: v prubehu roku projevily Kata s Janickou zajem chodit na obe hodiny, cvicily tedy se mnou 3 hodiny v kuse a pravidelne se mnou jezdi i na Arnostov a proste CCHI KUNG miluji jako ja ;)) Moc si jich vazim a jeste jednou dekuji za vcerejsi darek, ktery nalezite uziju.
A na uplny zaver moc a moc dekuju i vsem ostatnim, se kterymi se v ramci cviceni potkavam uz nekolik let a muzu delat, co me nesmirne bavi. Pomalu si zacinam pripravovat prazdninovy program. Takze v zari opet v Thinkyoze 📆. Pripravim novy koncept na dalsi skolni rok a budu pres leto nacvicovat neco noveho.
"Zivot v 5ti elementech" samozrejme pokracuje...... Budu prinaset dalsi nove podnety a informace o zivote v kruhu. Mejte se paradne

kája 10:28:01 03.06.2016
"Zivot v 5ti elementech - 13.dil" Muj posledni prispevek v ramci "zivota" byl zverejnen 3.5. den pred moji cestou za "velkou louzi". Ano byl jsem uz po nekolikate ve Spojenych statech, ktere miluji. A ted hledam spojitost s elementy, protoze se jeste stale pohybujeme v elementu DREVA. Tak ja nejdriv vse shrnu a pak najdu spojeni ;). Hlavnim duvodem me cesty byla navsteva me dlouholete pritelkyne, ktere bylo letos v breznu 90 let. Ma mimojine stareckou demenci a Alzeheimera..... Vedel jsem, ze navsteva nebude stejna jako driv, ale co v zivote je :) Chtel jsem ulevit alespon na par dni rodine a trochu se o starecky postarat. Vzhledem k tomu, ze jsem nemel zadne povinnosti, tak me pece bavila. Vse bylo o obrovske TRPELIVOSTI (DREVO), LASCE (OHEN) a SOUCITU(KOV). To vsechno jsou emoce, ktere jednak DREVO vyzivuje a ktere ho zaroven usmernuji. Uzil jsem v Boise kazdy den na 100% a nelituju jedine minuty. Snad jen toho, ze jsem si neudelal vice casu zustat dele.
Nahledl jsem do uplne jineho sveta. Nemel jsem dosud zkusenosti s praci se seniory, ale diky kazdodennimu kontaktu s nimi, jsem objevil dalsi kus sama sebe.
Nektere okamziky byly velmi usmevne, kdy treba 10 minut trva priprava do auta, pak 3 minuty prejedete pres ulici do restaurace a pak dalsich 10 minut od auta ke stolu a za hodinu zpet domu :) Ale to vse k tomu patri.
Nemam deti, takze jsem chudsi o vsechny okamziky, kdy cekate a pecujete se vsim vsudy. Tady jsem pomahal oblekat, cesat, vozit na koleckovem kresle po parku, podaval piti, leky atd........ Presto jsem zazil spoustu vzajemne radosti, ale i slz. Jsem rad, ze jsem byl pritomen.
A jeste jedna vec na zaver. I bezni Americane maji stejne kazdodenni starosti, jako my tady. Ale umi se vic radovat z uspechu druhych a prat ho. A vic si uzivat zivot. My si ho casto kazime tim, ze z zadneho nebo maleho problemu udelame OBROVSKY :))
Takze jak Amici rikaj na zaver - "God bless America - Buh zehnej Americe" a ja dekuju, ze to dela i tady v Evrope :))

kája 21:44:25 13.05.2016
"Zivot v 5ti elementech - 12. dil" Krasny podvecer pratele. Cas leti jako splaseny kun, anebo ja letim jako splaseny kun. To je jedno..... Umyslne jsem si dal prestavku ve svem serialu, protoze dnes chci prinest par informaci o pozitivnim aspektu elementu DREVA, kterym je TRPELIVOST. Trpelive jsem cekal na spravny okamzik, kdy budu o teto kvalite psat. Pauza byla 14 dnu a mezitim se udalo spousta veci, zejmena pracovnich a to jak v rovine me prace, tak zaroven v rovine osobni.
Diky svemu primariatu v elementu DREVA me TRPELIVOST i jeji opak provazeji celym zivotem. Velmi dobre si pamatuju na okamziky, kdy mi jako diteti neco neslo a okamzite startoval vztek a odhozeni dane veci do kouta. Pomyslne, ale i fyzicky :o). Takze ze me neni klavirni virtuos, fotbalista uz vubec ne a vysokou skolu take nemam. Dalsich malych momentu, kdy jsem kypel zlosti a vtekem bylo mnoho a urcite bych potreboval vice dilu..... Kdy se mi ale TRPELIVOST vyplatila a zazivam diky ni skutecne zazraky a pozitivni stavy, je cas, kdy jsem se rozhodl postavit na vlastni NOHY. Stalo se tak v mem 33 roku zivota, kdy jsem se vydal na drahu masera. Soucasne jsem zacal studovat CCHI KUNG a v obou sferach bylo potreba TRPELIVOSTI habadej. Pamatuju, jak me pri cviceni bolely nohy a zada, jak jsem se musel do CCHI KUNGu zamilovat, stejne jako do masazi. Pamatuju na svoje vnitrni hlasy, ktere mi rikaly, ze to nejde, nedari se a at to VZDAM. Vztekal jsem se mene, protoze obe prilezitosti naplnovaly moje srdce a zaroven jeho energii byly ziveny.
Jsem v teto oblasti zivota vic jak spokojen, jsem v ni STASTNY. Svoji vlastni energii, rozhodnosti, citem, TRPELIVOSTI a laskou jsem si vybudoval prostor, ktery se rozsiruje, roste a vzkveta. Tak jako na JARE stoupa energie ve stromech, kerich a kvetinach. Den po dni se dere vzhuru, rozsiruje se a voni. Mame obdobi maleho JANGU, citite?
Ted sedim v autobuse, udelal jsem si pro sebe 11 volnych dnu. Jedu si uzit sam sebe, sve blizke, prirodu. Budu cvicit, spat a lebedit si v tom nasem krasnem svete :o). Tak se tu mejte....... K.

A co vase TRPELIVOST? :o)

kája 21:43:42 13.05.2016
"Zivot v 5ti elementech - 12. dil" Krasny podvecer pratele. Cas leti jako splaseny kun, anebo ja letim jako splaseny kun. To je jedno..... Umyslne jsem si dal prestavku ve svem serialu, protoze dnes chci prinest par informaci o pozitivnim aspektu elementu DREVA, kterym je TRPELIVOST. Trpelive jsem cekal na spravny okamzik, kdy budu o teto kvalite psat. Pauza byla 14 dnu a mezitim se udalo spousta veci, zejmena pracovnich a to jak v rovine me prace, tak zaroven v rovine osobni.
Diky svemu primariatu v elementu DREVA me TRPELIVOST i jeji opak provazeji celym zivotem. Velmi dobre si pamatuju na okamziky, kdy mi jako diteti neco neslo a okamzite startoval vztek a odhozeni dane veci do kouta. Pomyslne, ale i fyzicky :o). Takze ze me neni klavirni virtuos, fotbalista uz vubec ne a vysokou skolu take nemam. Dalsich malych momentu, kdy jsem kypel zlosti a vtekem bylo mnoho a urcite bych potreboval vice dilu..... Kdy se mi ale TRPELIVOST vyplatila a zazivam diky ni skutecne zazraky a pozitivni stavy, je cas, kdy jsem se rozhodl postavit na vlastni NOHY. Stalo se tak v mem 33 roku zivota, kdy jsem se vydal na drahu masera. Soucasne jsem zacal studovat CCHI KUNG a v obou sferach bylo potreba TRPELIVOSTI habadej. Pamatuju, jak me pri cviceni bolely nohy a zada, jak jsem se musel do CCHI KUNGu zamilovat, stejne jako do masazi. Pamatuju na svoje vnitrni hlasy, ktere mi rikaly, ze to nejde, nedari se a at to VZDAM. Vztekal jsem se mene, protoze obe prilezitosti naplnovaly moje srdce a zaroven jeho energii byly ziveny.
Jsem v teto oblasti zivota vic jak spokojen, jsem v ni STASTNY. Svoji vlastni energii, rozhodnosti, citem, TRPELIVOSTI a laskou jsem si vybudoval prostor, ktery se rozsiruje, roste a vzkveta. Tak jako na JARE stoupa energie ve stromech, kerich a kvetinach. Den po dni se dere vzhuru, rozsiruje se a voni. Mame obdobi maleho JANGU, citite?
Ted sedim v autobuse, udelal jsem si pro sebe 11 volnych dnu. Jedu si uzit sam sebe, sve blizke, prirodu. Budu cvicit, spat a lebedit si v tom nasem krasnem svete :o). Tak se tu mejte....... K.

A co vase TRPELIVOST? 😉

kája 21:42:03 13.05.2016
"Zivot v 5ti elementech - 12. dil" Krasny podvecer pratele. Cas leti jako splaseny kun, anebo ja letim jako splaseny kun 😊 To je jedno..... Umyslne jsem si dal prestavku ve svem serialu, protoze dnes chci prinest par informaci o pozitivnim aspektu elementu DREVA, kterym je TRPELIVOST. Trpelive jsem cekal na spravny okamzik, kdy budu o teto kvalite psat. Pauza byla 14 dnu a mezitim se udalo spousta veci, zejmena pracovnich a to jak v rovine me prace, tak zaroven v rovine osobni.
Diky svemu primariatu v elementu DREVA me TRPELIVOST i jeji opak provazeji celym zivotem. Velmi dobre si pamatuju na okamziky, kdy mi jako diteti neco neslo a okamzite startoval vztek a odhozeni dane veci do kouta. Pomyslne, ale i fyzicky 😊 Takze ze me neni klavirni virtuos, fotbalista uz vubec ne a vysokou skolu take nemam. Dalsich malych momentu, kdy jsem kypel zlosti a vtekem bylo mnoho a urcite bych potreboval vice dilu..... Kdy se mi ale TRPELIVOST vyplatila a zazivam diky ni skutecne zazraky a pozitivni stavy, je cas, kdy jsem se rozhodl postavit na vlastni NOHY. Stalo se tak v mem 33 roku zivota, kdy jsem se vydal na drahu masera. Soucasne jsem zacal studovat CCHI KUNG a v obou sferach bylo potreba TRPELIVOSTI habadej. Pamatuju, jak me pri cviceni bolely nohy a zada, jak jsem se musel do CCHI KUNGu zamilovat, stejne jako do masazi. Pamatuju na svoje vnitrni hlasy, ktere mi rikaly, ze to nejde, nedari se a at to VZDAM. Vztekal jsem se mene, protoze obe prilezitosti naplnovaly moje 💚 a zaroven jeho energii byly ziveny.
Jsem v teto oblasti zivota vic jak spokojen, jsem v ni STASTNY. Svoji vlastni energii, rozhodnosti, citem, TRPELIVOSTI a laskou jsem si vybudoval prostor, ktery se rozsiruje, roste a vzkveta. Tak jako na JARE stoupa energie ve stromech, kerich a kvetinach. Den po dni se dere vzhuru, rozsiruje se a voni. Mame obdobi maleho JANGU, citite?
Ted sedim v autobuse, udelal jsem si pro sebe 11 volnych dnu. Jedu si uzit sam sebe, sve blizke, prirodu. Budu cvicit, spat a lebedit si v tom nasem krasnem svete 😉. Tak se tu mejte....... K.

A co vase TRPELIVOST? 😉

kája 20:19:56 19.04.2016
"Zivot v 5ti elementech - 11.dil" Zcela neumyslne jsem dnes zverejnil na svem profilu misu plnou salatu z cervene repy. Umyslem bylo, aby se fotky dostaly sem do naseho serialu. Cervena repa je totiz dalsim vyznamnych detoxikatorem nasich JATER a ty, jak uz vime, jsou jinovym organem elementu DREVA. V nedeli vecer jsem si salat s radosti pripravil a s jeste vetsi ho pak snedl. Uz behem pripravy jsem vedel, ze dnesni dil chci spojit i s repou. Mozna jako mnoho z nas, jsem byl zvykly repu jist jen jako sterilovanou 2x do roka k francouzskym bramboram 😊 Dnes co by vegetarian, je pro me dulezitou slozkou stravy, prave pro jeji uzasne detoxikacni ucinky JATER, zaroven ale skvele procisti i streva (mnozi potvrdi 😉). Pripravujeme repu na nekolik zpusobu, skvela je i grilovana nebo pecena, treba jako priloha k celerovobramborovemu pyre. No a cerstva stava v kombinaci s jablkem, mrkvi, zazvorem je taky famozni.
Dalsi dulezitou cinnosti, kterou detoxikuji JATRA, jsou terapeuticke zvuky. Od zari 2015 pravidelne tato cviceni delame vzdy v pondeli na CCHI KUNGovych hodinach. Vcera byl ten den, kdy jsme rozezvucili sva nitra a ja si retrospektivne uvedomil, jak moc mi tato cviceni pomohla uvolnit dlouhodobe hromadena napeti. DREVO zatezuje ZLOST a HNEV. Jatra jako jinovy organ maji tendenci energii skladovat. Cvicenim se tedy na jatra zamerime a zvukem ŠŠŠŠŠ vydanym pri vydechu, energii zlosti uvolnujeme. Je to skvely zpusob, jak uvolnit emoci, kterou bychom treba nerado ublizili ve svem okoli.
Tak vam ze srdce preji fajn utery, dobrou chut k obedu (treba s repou) a co nejvice uvolnena JATRA. Priste pridam emoci, ktera je pozitivne podporuje. Mejte se, Kaja

kája 21:39:11 14.04.2016
Krasny den pratele, uz dlouho jsem nenapsal nove poznatky ze sveta REFLEXNI TERAPIE. Ale nejaky cas se uz chystam, ze vam priblizim moje posledni zkusenosti s bodem branice - solaru plexu. Vzdycky jsem mel pocit, ze by se tento bod mel tlacit ne prilis prudce a intenzivne, ale opak je pravdou. Vy, kdo mate za sebou kurzy vite, ze je to bod z trojice poslednich, pro jeho velmi uvolnujici ucinky. Ja se na jeho vyznam pro telo posledni dobou hodne zameruju a zjistuji nasledujici. Pred samotnou zaverecnou masazi nohou ho promackam vzdy 10x na kazde noze. Kdyz je bolest velka, necham klienta bolest prodychat, ale jdu vzdy vice do hloubky. Po chvilce se zacne kazde telo uvolnovat, coz zjistite obrovskym uvolnenim chodidel. A kdyz se pak jeste vratite na plosky, ktere prve hodne bolely, ty budou mekke jako maslo. Tim se obloukem potvrzuje ten nesmirny vliv psychiky na nase fyzicke telo.
Protoze mam tendence si trochu praci ulehcit, zkousel jsem SOLAR promackat na zacatku a v prubehu osetreni, ale kdepak...... Nic se nepovedlo, je potreba projit celym osetrenim. To jen rada, kdyby jste meli podobne umysly, tak at neztracite cas 😁
Mackani ZDAR, at se vam dari..... Kaja

kája 20:03:01 10.04.2016
"Život v 5ti elementech - 10. díl". Zdravíčko přátelé :o) po krátké pauze jsem zpět s novými tipy na podporu orgánů a potažmo celého našeho krásného těla pohledem 5ti elementů. Má pauza byla způsobena pracovním vytížením o minulém víkendu na Monínci, kde jsem ale nezahálel a podporoval, jak jen to šlo ;o). Jen jsem o tom nestihl napsat.......
Stále jsme v procesu podpory elementu DŘEVA :o) Dřevěnými orgány jsou JÁTRA a ŽLUČNÍK a já už více než 6 týdnů podporuji svá játra, respektive jejich detoxikaci úžasným čajem, který si připravuji 2x denně. V celé kůře jsem na doporučení vynechal jeden týden a pak začal nové tři týdny. Jedním ze znaků, že naše játra potřebují očistit může být zažloutlé bělmo našich očí nebo výrazné bílé flíčky v nehtových lůžcích. Když se podívám do svých očí, tak září a nehty jsou nádherně světle růžové. Mám z toho velikou radost a taky cítím velký příval energie, zejména tam, kde jsem dřív už padal na ústa. Čaj se skládá z 8 bylin, převážně hořkých, neboť tato chuť je pro DŘEVO typická a významně ho podporuje. Pak také ještě vše zelené - takže jsem přidal každodenní sklenici zeleného ječmene, rád si ji připravuji s teplou vodou a čerstvou citronovou šťávou (pro podporu sleziny - imunity). Toto piju cca 14 dnů.
No a tím pádem můžete teď na jaře do svých pokrmů co nejvíce zařadit vše zelené - saláty, špenát, brokolici atd. Na polední saláty jsem se už moc těšil, protože nám nastává jangové období, kdy nás saláty příjemně v teplých dnech ochladí.
Dnes to bylo trochu o stravě a to je dobře, kdo rád jí, rád žije :o) Nebo alespoň já to tak mám.................. A taky rád cvičím na čerstvém vzduchu, neboť hluboký dech detoxikuje naše tělo až z 60%. Krásný večer a ještě příjemnější start v novém jarním, DŘEVĚNÉM týdnu. Kája


kája 20:02:30 10.04.2016
"Zivot v 5ti elementech - 9. dil". Od dnesniho dne se naplno budeme venovat elementu DREVA. Moc se tesim, protoze ac vsichni disponujeme kazdym prvkem, jeden je vzdycky od narozeni dominantnejsi. No a u me je to prave DREVO. Jsem DREVO ☺ a miluju byt DREVEM. Miluju ranni drevenou energii, kdy se probouzi zivot, stejne jako ted na jare. Vyhoda ziti na venkove je mimo jine v tom, ze kdyz se rano probouzim, slysim jen ptaci zpev. Projdu tichym domem, zacnu si pripravovat snidani a pri tom vsem pozoruju, jak se probouzi me telo. Venku se mezitim spolecne se mnou probouzi novy den. Kdyz mam vice casu, zacvicim si, pripadne si udelam alespon 3x pozdrav slunci. V uplne volnych dnech se moc rad dostanu co nejdriv ven, zabehat si a pak pri navratu pozoruji zmeny v prirode, ktere se ted se silou slunecnich paprsku odehravaji mnohem rychleji. Ta jarni ci ranni energie se take nazyva malym Jangem. U sebe maly JANG pozoruji i v tom, ze se casto pro neco nadchnu, pustim se do aktivit, ale brzy je energie vycerpana. Tam se potom energie potrebuje pretavit pomoci TRPELIVOSTI do velkeho JANGU (coz je ohen) a to se mi jeste na vsech frontach nedari..... muj pracovni stul muze vypravet, stejne jako 2-3 rozectene knihy 😉 Ale to je na tom hezke, hledat stale rovnovahu.
Takze rano nebo jaro=DREVO. Prvni vlastovky mych drevenych prispevku. Mejte krasny dny...... K.

kája 21:54:16 21.03.2016

"Život v 5ti elementech - 8. díl". Včera byl 1. jarní den a i já se chci už pomalu přesunout na další element. Než tak učiním, napíšu ještě poslední postřeh ze svého života spojený s elementem VODY. Už jsem jednou zmiňoval cykly rození a ovládání jednotlivými prvky a dnes mi došlo následující...... Od minulého týdne jsem prožíval velmi důležité okamžiky uzdravování mého srdce. Ani ne tak po stránce fyzické, jako mentální a energetické. Vyplavovaly se mi všechny možné prožitky nastřádané od svého dětství, kdy jsem se samozřejmě projevoval zcela přirozeně, tak jak jsem na svět přišel. Vlivem svých rodičů, učitelů, spolužáků, příbuzných a dalších, kteří ovlivňovali můj život, začal jsem svou přirozenost potlačovat. Tím tlakem, který byl ve mě tak mocný, byl STRACH (už jsem o něm v souvislotsti s vodou mluvil). Bál jsem se, že pokud budu jiný, než si společnost žádá, nebudu milován - věřím, že to všichni známe, možná jen v jiné podobě. Všichni tedy víme, jak silná tato emoce je a co dokáže udělat s naší myslí, ale hlavně s naším srdcem. Srdce je jedním z orgánů elementu OHNĚ a VODA je tím elementem, který OHEŇ ovládá. Dokáže mu samozřejmě pomoci, když energie ohně přesahuje své hranice, ale zároveň svou silou dokáže energii SRDCE zadupat. Ve chvíli, kdy nejsme sami sebou, je naše srdce totálně potlačené.... A to je škoda.
Jen si představme, jak by byl svět chudší o naší individualitu :o)) Přeju nám z celého svého srdce, abychom naše ledviny a močový měchýř ochraňovali a dodávali jim jen to, co jim opravdu svědčí - CHUŤ do ŽIVOTA je tou pravou esencí, jupííííííí

No a příště necháme z VODY zrodit DŘEVO, už se těším. Kája

kája 21:53:28 21.03.2016

"Život v 5ti elementech - 8. díl". Včera byl 1. jarní den a i já se chci už pomalu přesunout na další element. Než tak učiním, napíšu ještě poslední postřeh ze svého života spojený s elementem VODY. Už jsem jednou zmiňoval cykly rození a ovládání jednotlivými prvky a dnes mi došlo následující...... Od minulého týdne jsem prožíval velmi důležité okamžiky uzdravování mého srdce. Ani ne tak po stránce fyzické, jako mentální a energetické. Vyplavovaly se mi všechny možné prožitky nastřádané od svého dětství, kdy jsem se samozřejmě projevoval zcela přirozeně, tak jak jsem na svět přišel. Vlivem svých rodičů, učitelů, spolužáků, příbuzných a dalších, kteří ovlivňovali můj život, začal jsem svou přirozenost potlačovat. Tím tlakem, který byl ve mě tak mocný, byl STRACH (už jsem o něm v souvislotsti s vodou mluvil). Bál jsem se, že pokud budu jiný, než si společnost žádá, nebudu milován - věřím, že to všichni známe, možná jen v jiné podobě. Všichni tedy víme, jak silná tato emoce je a co dokáže udělat s naší myslí, ale hlavně s naším srdcem. Srdce je jedním z orgánů elementu OHNĚ a VODA je tím elementem, který OHEŇ ovládá. Dokáže mu samozřejmě pomoci, když energie ohně přesahuje své hranice, ale zároveň svou silou dokáže energii SRDCE zadupat. Ve chvíli, kdy nejsme sami sebou, je naše srdce totálně potlačené.... A to je škoda.
Jen si představme, jak by byl svět chudší o naší individualitu :o)) Přeju nám z celého svého srdce, abychom naše ledviny a močový měchýř ochraňovali a dodávali jim jen to, co jim opravdu svědčí - CHUŤ do ŽIVOTA je tou pravou esencí, jupííííííí

No a příště necháme z VODY zrodit DŘEVO, už se těším. Kája

Kája 22:08:16 14.03.2016
"Život v 5ti elementech - 7. díl". Ještě než se rozepíšu o dalším vnímání elementu VODY, tak dnes ráno po masáži mi paní Milena, kterou masíruju už moře let :o) řekla, jak moc ráda čte moje příspěvky a jak jí vždycky pohladí po duši. Tak dnes hlavně pro Vás, ale i pro vás :o)

Večer během cvičení, kdy jsme harmonizovali 5 elementů, jsem si uvědomil, že jsem ještě vůbec nezmiňoval nesmírně důležitý cyklus rození a ovládání v rámci pentagramu. Každý prvek má vždy jeden, ze kterého se rodí a jeden, který ho usměrňuje. VODA je zrozena z KOVU. Když si představíte kov uložen v hloubi země, tak na jeho povrchu se sráží VODA, která následně vyvěrá do prostoru. Kov je tedy mateční prvek a jeho poslání je mimojiné v tom, že VODA zde pravidelně čerpá novou a novou energii. Aby jste si lépe dokázali vše představit, pokusím se příklad zosobnit. Typická žena, krásná a překypující pravou ženskou energií, vědoma si své prapodstaty dává ze sebe světu to nejlepší. Její možnosti nejsou samozřeëjmě bezedné a tak potřebuje zdroj, ve kterém bude čerpat energii. Kov je místem, jehož pozitivním stavem bývá moudrost a citlivost. A tak ženě může stačit na chvíli zavřít oči a ponořit se do svého nitra, nebo vzít pastelky a hodiny a dny malovat mandaly, obrazy, vyjadřovat se v naprostém tichu (díky za inspiraci Marcelce Masopustové).

Oproti tomu element země je ten, který usměrní energii VODY a to oběma směry, jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu. Kdyby toho malování bylo z pohledu vesmíru už příliš, je potřeba vrátit se zpět na zem a věnovat se klasickým povinnostem. Nebo je tvoření teprve na začátku a za půl hodiny přijde některý člen rodiny, že má už hlad a zda by maminka nebo žena udělala večeři. Ale ona ještě není syta a schopna rozdávat dál, tady se země jeví, jako negativní hráz, která by zabrzdila čerpání energie........

A tak mi z toho všeho vyplívá, jak moc bychom měli být vnímaví k našim vlastním potřebám, ale zároveň respektovat i potřeby ostatních. Dát prostor, který sami vyžadujeme :o)

Krásnou citlivou noc a ještě citlivější zítřek. Kája


kája 20:16:31 06.03.2016
"Život v 5ti elementech - 6. díl". Krásný večer přátelé. Vím, že mám 14 dnů zpoždění, ale minulou neděli bohužel nebyla kapacita k napsání čehokoli, mám pocit, že ani k myšlení :o) O to intenzivnější snad bude dnešní sdělení.

Jsem rád, že zima ještě úplně neodešla a že můj dnešní příspěvek bude stále potřebný, on vlastně bude potřebný kdykoli, protože element VODY je živý celoročně.....

Dnes bych se rád zastavil u rovnováhy mezi CHLADEM a TEPLEM. Další dva aspekty nesmírně ovlivňující naše LEDVINY a MOČOVÝ MĚCHÝŘ. Nejprve se zastavím u vlivů fyzických. Všichni známe, jak nepříjemný bývá chlad od nohou, potažmo v oblasti beder. Právě bedra a dolní část břicha včetně pohlavních orgánů jsou oblasti odpovídající funkčnímu okruhu ledvin. Je tedy na místě zmiňované oblasti chránit TEPLEM. Jak TEPLO čerpat? TEPLO, které k sobě zvenčí přivádíme, probouzí naši ČCHI. Záleží na nás, zda zvolíme TEPLO suché nebo vlhké (slunce, parní lázně, horkou vanu, zabalení se do deky, termální lázně). Vždy bychom měli vnímat a užívat tolik tepla, kolik nás ho skutečně povzbudí a osvěží. A nezapomínejme na TEPLOU stravu, horkou vodu a čaje. POZOR na falešné TEPLO - alkohol, drogy a psychofarmaka........

Mnohem důležitějším, alespoň pro mě, je však TEPLO citové :o) Všichni známe setkání s lidmi chladnými a emocionálně plochými, kdy při setkání promrzneme na kost a často se nám tato setkání zaryjí hluboko pod kůži. Znám sám sebe v obou polohách. Čím jsem však starší, cítím mnohem větší potřebu překračovat svoje stíny, vidět v lidech skutečnou krásu a cítit opravdovost. Sám sebe často pozoruju, jak různé hry a přetvářky nemají v mém životě místo, jak pravdivost a otevřenost potřebuji každým kouskem své bytosti.

V minulých dnech jsem po dlouhé době zažil tři situace, které ve mě zanechali negativní stopu a právě proto dnešní příspěvek. Často mi bývá velmi úzko z mnoha příspěvků zde na FB, ve kterých se šíří lidská nenávist, zloba, strach, xenofobie. Kdy mnozí reagují jen na základě papouškování, nikoli vlastní zkušenosti. Vždycky se ohlížím zpět naší lidskou historií a říkám si, proč jsme jako LIDSTVO tak málo poučitelní?
"Kolik citového tepla investujete do druhých, tolik se vám jej zase vrátí zpět. A naopak: chlad, který vyzařujete, vás od druhých odděluje a oni pak nejsou právě dvakrát motivováni k tomu, aby vám vřelost sami projevovali".
Já stále věřím v to první v nás :o) Hezký konec týdne a zítřejší start do nového, Kája
Kája 22:21:06 22.02.2016
"Život v 5ti elementech - 5. díl". Dnes o polední pouze jsem, asi jako spousta lidí, načerpával energii ze slunečních paprsků a užíval si závany jarní energie. Těším se na jaro :o) Ale mnohem víc mě baví vnímat a pozorovat přechod zimy v jaro. Mluvím o tom záměreně, protože jaro je spjato s elementem dřeva a ZIMA - VODA je ta, která JARO - DŘEVO rodí. Už bych rád začal o dřevu psát, protože mi je hodně blízké, ale zdroj VODY jsme ještě nevyčerpali, zaslouží si ještě několik pondělků :o)
Dnes mám tedy velikou chuť psát o tom úžasném přerodu, přeměně dvou energií, kterou jsem zachytil už dnes ráno (dřevo), kterak se zrodilo z noci (vody). Na západě ještě svítil měsíc a na východě už se pomalu probouzelo slunko. Mateřský JIN dává vzniknout JANGU. Fáze proměny vody tak představuje pramen nového života. V rámci našeho těla se tato představa o životodárném významu odráží ve funkčním okruhu LEDVIN, který je navíc odpovědný za rozmnožování (naše sexuální aktivita). Tuto souvislost můžeme ještě prohloubit, neboť v ledvinách se ukládá tzv. ESENCE. Ta patří mezi nejdůležitější druhy energie v našem těle a představuje fyzický základ života. Člověk, jehož esence je silná, má solidní předpoklady k dobrému zdraví. Zkusme být proto ještě více vnímavý ke svému pramenu života a střežme si jej, hýčkejme a nenechme vyschnout ....... máme jen jeden :o)
Pro zajímavost vyjmenuji jen pár fyzických oslabení, jejichž původ může být ukryt v oslabeném funkčním okruhu LEDVIN: pocity chladu, narušená regulace tělesné teploty, migrána, ledvinové kameny, bolesti v kyčlích, osteopoéza, kostní onemocnění, nedoslýchavost, revmatická onemocnění, záležitosti reprodukční soustavy. Přeju všem, ať vás jakékoli neduhy míjí.
Krásnou klidnou noc (VODA) pro revitalizaci ESENCE a příjemný přechod v element rána (dřevo).
Kája

Návštěvní kniha www.weblight.cz

Lomboo.cz - Vtipná těhotenská trička